Music

2011 ARIA Awards nominations and winners

The winners for the 25th ARIA Awards have been announced in Sydney tonight with Boy and Bear and Gotye scooping up most of the pointy statues

Gotye’s new record Making Mirrors was ineligible for contention in this year’s awards as it was released after the cut-off date for submissions, so all of Gotye’s wins are for the inescapable single Somebody That I Used To Know single. The track had already bagged three ARIA Artisan awards in the Best Video, Engineer Of The Year, and Producer Of The Year catagories before sweeping the field at this evening’s awards.

Read on for all the winners and to ponder what exactly Adult Alternative is, how so many people could buy an Altiyan Childs album, and why there’s no category for de-but albums.

2011 ARIA Awards nominations and winners:

Winners in bold.

Album Of The Year

Boy & Bear – Moonfire (Island Australia/Universal Music Australia)

Cut Copy – Zonoscope (Modular Recordings)

Eskimo Joe – Ghosts of the Past (Warner Music Australia)

Geoffrey Gurrumul Yunupingu – Rrakala (Skinnyfish Music/MGM Distribution)

Grinderman – 2 (Mute/EMI Music Australia)

Single Of The Year

Birds Of Tokyo – Wild At Heart (EMI Music Australia)

Boy & Bear – Feeding Line (Island Australia/Universal Music Australia)

Drapht – Rapunzel (The Ayems/Sony Music Entertainment Australia)

Gotye Featuring Kimbra – Somebody That I Used To Know (Samples ‘n’ Seconds Records/Eleven: A Music Company)

Guy Sebastian Featuring Eve – Who’s That Girl (Sony Music Entertainment Australia)

The Jezabels – Dark Storm (MGM Distribution)

Best Male Artist

Drapht – The Life Of Riley (The Ayems/Sony Music Entertainment Australia)

Gareth Liddiard – Strange Tourist (Shock Entertainment)

Geoffrey Gurrumul Yunupingu – Rrakala (Skinnyfish Music/MGM Distribution)

Gotye – Somebody That I Used To Know (Samples ‘n’ Seconds Records/Eleven: A Music Company)

Josh Pyke – No One Wants A Lover (Ivy League Records)

Best Female Artist

Adalita – Adalita (Liberation Music)

Clare Bowditch – Are You Ready Yet? (Island Australia/Universal Music Australia)

Kasey Chambers – Little Bird (Liberation Music)

Kimbra – Cameo Lover (Warner Music Australia)

Washington – Holy Moses (Mercury Australia/Universal Music Australia)

Best Group

Birds Of Tokyo – Wild At Heart (EMI Music Australia)

Boy & Bear – Moonfire (Island Australia/Universal Music Australia)

Eskimo Joe – Ghosts Of The Past (Warner Music Australia)

Grinderman – 2 (Mute/EMI Music Australia)

The Living End – The Ending Is Just The Beginning Repeating (Dew Process/Universal Music Australia)

Breakthrough Artist – Album

Boy & Bear – Moonfire (Island Australia/Universal Music Australia)

Drapht – The Life Of Riley (The Ayems/Sony Music Entertainment Australia)

Gypsy & The Cat – Gilgamesh (Sony Music Entertainment Australia)

Oh Mercy – Great Barrier Grief (EMI Music Australia)

The Middle East – I Want That You Are Always Happy (Spunk/EMI Music Australia)

Breakthrough Artist – Single

Boy & Bear – Feeding Line (Island Australia/Universal Music Australia)

Drapht – Rapunzel (The Ayems/Sony Music Entertainment Australia)

Havana Brown – We Run The Night (Island Australia/Universal Music Australia)

The Jezabels – Dark Storm (MGM Distribution)

Zoe Badwi – Freefallin’ (Neon Records/Warner Music Australia)

Best Independent Release

Art Vs Science – The Experiment (Green/MGM Distribution)

Geoffrey Gurrumul Yunupingu – Rrakala (Skinnyfish Music/MGM Distribution)

John Butler Trio – Live At Red Rocks (Jarrah Records/MGM Distribution)

Tex Perkins & The Dark Horses – Tex Perkins & The Dark Horses (Dark Horses Records/Inertia)

The Jezabels – Dark Storm (MGM Distribution)

Best Adult Alternative Album

Boy & Bear – Moonfire (Island Australia/Universal Music Australia)

Grinderman – 2 (Mute/EMI Music Australia)

Little Red – Midnight Remember (Liberation Music)

Seeker Lover Keeper – Seeker Lover Keeper (Dew Process/Universal Music Australia)

The Panics – Rain On The Humming Wire (Dew Process/Universal Music Australia)

Best Adult Contemporary Album

Billy Thorpe – Billy Thorpe’s Tangier (Sony Music Entertainment Australia)

Colin Hay – Gathering Mercury (Compass Records/Planet/MGM Distribution)

Damien Leith – Roy (Sony Music Entertainment Australia)

John Farnham – Jack (Sony Music Entertainment Australia)

Mark Seymour and the Undertow – Undertow (Liberation Music)

Best Blues & Roots Album

Backsliders – Starvation Box (Fuse)

Blue King Brown – Worldwize Part 1 – North And South (Lion House Records/MGM Distribution)

John Butler Trio – Live At Red Rocks (Jarrah Records/MGM Distribution)

The Audreys – Sometimes The Stars (ABC Music)

The Waifs – Temptation (Jarrah Records/MGM Distribution)

Best Children’s Album

Dirtgirlworld – Dig It (Kidindy)

Hi-5 – Turn The Music Up (Sony Music Entertainment Australia)

Holly Throsby – See! (ABC Music)

Play School – Let’s Play Together (ABC Music)

The Wiggles – Ukulele Baby! (ABC Music)

Best Comedy Release

Adam Hills – Inflatable (Universal Pictures)

Buddy Goode – The One And Only Buddy Goode (ABC Music)

Hamish & Andy – Celebrating 50 Glorious Years (Roadshow Music)

Josh Thomas – Josh Thomas ‘Surprise’: Warehouse Comedy Festival (Madman Entertainment/Warehouse Comedy Festival)

Tim Minchin – Tim Minchin & The Heritage Orchestra (Navel/Inertia)

Best Country Album

Jasmine Rae – Listen Here (ABC Music)

Kasey Chambers – Little Bird (Liberation Music)

Keith Urban – Get Closer (EMI Music Australia)

Shane Nicholson – Bad Machines (Liberation Music)

Troy Cassar-Daley – Live (Liberation Music)

Best Dance Release

Bag Raiders – Bag Raiders (Modular Recordings)

Cut Copy – Zonoscope (Modular Recordings)

Miami Horror – Illumination (EMI Music Australia)

Pnau – Soft Universe (etcetc Music/Ministry of Sound/Universal Music Australia)

The Potbelleez – From The Music (Vicious/Universal Music Australia)

Best Hard Rock/Heavy Metal Album

Coerce – Ethereal Surrogate Saviour (Green/MGM Distribution)

Cosmic Psychos – Glorius Barsteds (Missing Link/Fuse)

Dream On Dreamer – Heartbound (We Are Unified Pty Ltd)

Floatingme – Floatingme (Cross Section/Inertia)

Front End Loader – Ritardando (Weeping Anus Records/MGM Distribution)

Best Pop Release

Architecture In Helsinki – Moment Bends (Modular Recordings)

Gotye – Somebody That I Used to Know (feat. Kimbra) (Samples ‘n’ Seconds Records/Eleven: A Music Company)

Guy Sebastian – Who’s That Girl (feat. Eve) (Sony Music Entertainment Australia)

Gypsy & The Cat – Gilgamesh (Sony Music Entertainment Australia)

Washington – Holy Moses (Mercury Australia/Universal Music Australia)

Best Rock Album

Children Collide- Theory Of Everything (Universal Music Australia)

Eskimo Joe – Ghosts Of The Past (Warner Music Australia)

Jebediah – Kosciuszko (Dew Process/Universal Music Australia)

Papa Vs Pretty – United In Isolation (EMI Music Australia)

The Living End – The Ending Is Just The Beginning Repeating (Dew Process/Universal Music Australia)

Best Urban Album

Drapht – The Life Of Riley (The Ayems/Sony Music Entertainment Australia)

Illy – The Chase (Obese Records)

Koolism – The Umu (Invada/Inertia)

Phrase – Babylon (Marlin Records/ Universal Music Australia)

Vents – Marked For Death (Golden Era Records)

Highest Selling Album

Altiyan Childs – Altiyan Childs (Sony Music Entertainment Australia)

Angus & Julia Stone – Down The Way (EMI Music Australia)

Birds Of Tokyo – Birds of Tokyo (EMI Music Australia)

Keith Urban – Get Closer (EMI Music Australia)

Various – He Will Have His Way – The Songs of Tim & Neil Finn (EMI Music Australia)

Highest Selling Single

Birds Of Tokyo – Plans (EMI Music Australia)

Gotye Featuring Kimbra – Somebody That I Used To Know (Samples ‘n’ Seconds Records/Eleven: A Music Company)

Guy Sebastian Featuring Eve – Who’s that Girl (Sony Music Entertainment Australia)

Havana Brown – We Run The Night (Island Australia/Universal Music Australia)

Jessica Mauboy Featuring Ludacris – Saturday Night (Sony Music Entertainment Australia)

Public Voted Categories

Most Popular Australian Artist – Birds Of Tokyo

Most Popular International Artist – P!nk

Most Popular Australian Live Artist – The Living End

The winners of the Artisan Awards:

Best Cover Art – Cut Copy, Zonoscope (Modular Recordings)

Best Video – Gotye Featuring Kimbra, Somebody That I Used to Know (Samples ‘n’ Seconds Records/Eleven: A Music Company)

Engineer Of The Year – Francois Tetaz – Gotye Featuring Kimbra, Somebody That I Used to Know (Samples ‘n’ Seconds Records/Eleven: A Music Company)

Producer of the Year – Wally De Backer – Gotye Featuring Kimbra, Somebody That I Used to Know (Samples ‘n’ Seconds Records/Eleven: A Music Company)

The winners of the ARIA Fine Arts Awards:

Best Classical Album – Sally Whitwell – Mad Rush: Piano Music of Philip Glass (ABC Classics)

Best Jazz Album – Elixir Featuring Katie Noonan – First Seed Ripening (ABC Music)

Best Original Soundtrack/Cast/Show Album – Chris Lilley – Angry Boys – Official Soundtrack Album (ABC Music)

Best World Music Album – Geoffrey Gurrumul Yunupingu – Rrakala (Skinnyfish Music/MGM Distribution)

Best Music DVD – AC/DC – AC/DC – Live At River Plate (Albert Productions)